Pololu 12V 500mA Step-Down Voltage Regulator (D45V5F12)
Product image 5
Product image 6
Product image 7
The Pololu D45V5F12 is a compact 12V step-down voltage regulator that efficiently converts an input voltage from 12.5V to 65V into a stable 12V output, supporting continuous currents up to 500mA.
The D45V5Fx family of synchronous buck (step-down) voltage regulators generate lower voltages from input voltages as high as 65V while supporting maximum continuous output currents between 400mA and 700mA, depending on the combination of input and output voltage.
This item is the D45V5F12, which outputs a fixed 12V.
Features
  • Input voltage: 12.5V to 65V (minimum input subject to dropout voltage considerations; see the dropout voltage section for details)
  • Output voltage: 12V with 4% accuracy
  • Maximum output current: 700 mA (see the maximum continuous output current graph below)
  • Fixed 1.1 MHz switching frequency for normal loads (frequency is reduced at light loads to increase efficiency)
  • Low quiescent current: < 0.2 mA for most of the operating range (see the quiescent current graph below)
  • Short-circuit and over-temperature protection
  • Small size: 7.6mm Ɨ 11.4mm Ɨ 2.8mm
  • Weight: 0.4g
Specifications
  • Minimum operating voltage: 12.5V
  • Maximum operating voltage: 65V
  • Maximum output current: 550mA
  • Output voltage: 12V
  • Reverse voltage protection?: N
  • Maximum quiescent current: 4mA
  • Output type: fixed 12V
Resources
Links
  • Dimension diagrams
  • 3D Model
  • Drill Guide
  • Understanding Destructive LC Voltage Spikes
Connections
This regulator has three connections: input voltage (VIN), ground (GND), and output voltage (VOUT).
The input voltage,Ā VIN, powers the regulator. Voltages between 4V and 65V can be applied to VIN, but generally the effective lower limit of VIN is VOUT plus the regulator’s dropout voltage, which varies approximately linearly with the load (see below forĀ graphs of the dropout voltageĀ as a function of the load). Additionally, please be wary of destructive LC spikes (see below for more information).
VOUTĀ is the regulated output voltage.
Typical efficiency
Maximum continuous output current
Quiescent current
Typical dropout voltage
For example, if a 5 V regulator has a 1 V dropout voltage, the input must be at least 6 V to ensure the output is the full 5 V. Generally speaking, the dropout voltage increases as the output current increases. The graph below shows the dropout voltages for the different members of this regulator family:
LC voltage spikes
If you are connecting more than 30 V or your power leads or supply has high inductance, we recommend soldering a suitably rated 33 μF or larger electrolytic capacitor close to the regulator between VIN and GND.
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features
  • Weight: 0.4g
Specifications
  • Output voltage: 12V
  • Output type: fixed 12V
Resources
Links
  • Dimension diagrams
  • 3D Model
  • Drill Guide
Connections
Typical efficiency
Quiescent current
Typical dropout voltage
LC voltage spikes
Pololu 12V 500mA Step-Down Voltage Regulator (D45V5F12) | The Pi Hut