Pololu 12V 2.5A Step-Up/Step-Down Voltage Regulator S13V25F12
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
This synchronous switching step-up/step-down regulator from Pololu efficiently produces 12V from input voltages between 2.8 V and 22 V.
Its ability to convert both higher and lower input voltages makes it useful for applications where the power supply voltage can vary greatly, as with batteries that start above but discharge below 12V. The board measures 0.9″ × 0.9″, has a typical efficiency of 85% to 95%, and can supply typical continuous output currents between 0.5A and 3A depending on the input voltage. The regulator also features reverse voltage protection and an optional enable input that can be used to put the regulator in a low-power state with a current draw of less than 10 µA per volt on VIN.
The S13V25Fx family
The S13V25Fx family of efficient switching regulators (also called switched-mode power supplies (SMPS) or DC-to-DC converters) use a buck-boost topology to convert both higher and lower input voltages to a regulated output voltage. They take input voltages from 2.8 V to 22 V and increase or decrease them as necessary, offering a typical efficiency of over 85% and typical continuous output currents between 1 A and 3 A.
The S13V25Fx regulators have under-voltage lockout, output over-voltage protection, over-current protection, and reverse-voltage protection up to 20 V. A thermal shutdown feature also helps prevent damage from overheating and a soft-start feature limits the inrush current and gradually ramps the output voltage on startup.
This family consists of six 2.5 A regulators with output voltages ranging from 3.3 V to 15 V. These all use the same PCB with different components populated to achieve the different output voltages: