MR60BHA1 60GHz mmWave Module - Respiratory Heartbeat Detection [Discontinued]
Product image 5
The 60GHz MR60BHA1 millimeter-wave sensor module features human presence and motion perception, real-time analysis of the target's respiratory and heart rate, and reports the sleep status combined with long-term sleep posture and body movement collection. With high accuracy and private protection, it is an ideal solution for secure contactless biotic radar systems in consumer electronics and healthcare.
The module uses 60GHz mmWave radar technology to enable respiratory and heart rate detection and sleep evaluation. Based on the FMCW radar system and 1 transmit 3 receive (1T3R) antenna, the algorithm accurately scans the motion tomography of the human body and provides sleep detection of stationary and vital sign collection.
Features
  • High Measured Accuracy: Achieve heart rate accuracy≥95% and respiratory rate accuracy ≥90%
  • Support Secondary Development: Adapt to various scenarios and applications
  • Product number: Seeed 101990886
Specifications
Parameter content Minimum Typical Maximum Unit
Performance
Detection distance (thoracic) 0.4 1.5 m
Respiratory measurement accuracy 90 %
Heartbeat measurement accuracy 95 %
Refresh time 1 30 S
Observation set-up time 20 S
Operating parameters
Operating voltage (VCC) 4.6 5 6 V
Operating current (ICC) 150 mA
Operating temperature (TOP) -20 60
Storage temperature (TST) -40 80
Launch parameters
Operating frequency (fTX) 58 60 63.5 GHz
Transmitted power (Pout) 6 dBm
Antenna parameters
Antenna gain (GANT) 4 dBi
Horizontal beam (-3dB) -20 20 o
Vertical beam (-3dB) -20 20 o
Resources
  • Product Wiki
  • Breathing and Heartbeat Radar Sensor Datasheet
  • Breathing and Heartbeat Radar Sensor User Manual-V1.9
Pinout
Interface 1:
  • The 5V pin is the power supply interface for the sensor.
    • GP2 output: high level - occupied, low level - unoccupied.
    • GP1 output: high level - active, low level - stationary.
Interface 2:
  • Flash firmware pinout: GND/3.3V/SWD/SWC
  • Overhead input/output pins: GP3~GP6.
Package Contents
  • 1x MR60BHA1 60GHz mmWave Radar Module
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features
Specifications
Performance
Refresh time 1 30 S
Observation set-up time 20 S
Operating parameters
Operating current (ICC) 150 mA
Launch parameters
Transmitted power (Pout) 6 dBm
Antenna parameters
Antenna gain (GANT) 4 dBi
Vertical beam (-3dB) -20 20 o
Resources
  • Product Wiki
Pinout
Interface 1:
Interface 2:
Package Contents
MR60BHA1 60GHz mmWave Module - Respiratory Heartbeat Detection [Discontinued] | The Pi Hut