M5Stack Single-phase AC SSR Unit (CDG1-1DA-10A)
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Product image 11
Features
  • Single-phase solid-state relay
  • Three operating modes.
    • Push button control
    • I2C slave (support device I2C address configuration)
    • Modbus networking (supports device ID configuration)
  • Programmable full-colour RGB LED
  • RS485PWR interface (support input 9-24V to power the device)
Package Contents
  • 1x Single Phase Solid State Relay
  • 1x UNIT ACSSR
  • 2x 3.96 4-pin Terminal Blocks
  • 1x HY2.0 4-pin Cable (20cm)
  • 1x Communication protocol manual
Specifications
Main Controller ESP32C3
Programmable RGB LED SK6812
Load Current 10A
Input Control Voltage 3-32VDC
Load Voltage 24~480VAC
Input Control Current 5mA~20mA
Breakdown Leakage Current ≤5mA
On-state Buck ≤1.6V
Operating current safety series resistive load: 50%
Inductive load: 50%
Electrical lifetime ≥1 million times
Indicator Light Red
Net Weight 112.6g
Gross Weight 137.8g
Product Size 80 * 45 * 31mm
Package Size 147 * 90 * 40mm
Resources
  • Product Wiki
  • Communication protocol
  • Arduino Example:
    • M5Unit-ACSSR I2C Relay Control
    • M5Unit-ACSSR I2C addr Config
    • M5Unit-ACSSR Modbus Relay Control
    • M5Unit-ACSSR Modbus Slave ID Config
  • Libraries:
    • ArduinoModbus
    • Arduino485
    • M5Unit-ACSSR
Pinout
M5Core (PORT A) GPIO22 GPIO21 5V GND
UNIT ACSSR SCL SDA 5V GND
ESP32-C3 (internal) GPIO0 GPIO1 GPIO2 GPIO3 GPIO4 GPIO5 GPIO6
UNIT ACSSR SCL SDA RGB LED BTN RELAY CTL RS485-TX RS485-RX
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features
  • Three operating modes.
    • Push button control
Package Contents
  • 1x UNIT ACSSR
  • 1x HY2.0 4-pin Cable (20cm)
Specifications
Main Controller ESP32C3
Programmable RGB LED SK6812
Load Current 10A
Input Control Voltage 3-32VDC
Load Voltage 24~480VAC
Input Control Current 5mA~20mA
Breakdown Leakage Current ≤5mA
On-state Buck ≤1.6V
Inductive load: 50%
Indicator Light Red
Net Weight 112.6g
Gross Weight 137.8g
Product Size 80 * 45 * 31mm
Package Size 147 * 90 * 40mm
Resources
  • Product Wiki
  • Communication protocol
  • Arduino Example:
    • M5Unit-ACSSR I2C addr Config
  • Libraries:
    • ArduinoModbus
    • Arduino485
    • M5Unit-ACSSR
Pinout
UNIT ACSSR SCL SDA 5V GND