DFRduino Pro Mini V1.3 - Arduino Pro Mini Compatible - 16M5V328
Product image 4
The 5V DFduino Pro Mini V1.3(Arduino Pro Mini Compatible) is a microcontroller board based on the ATmega328.It is a 5V DFduino running the 16MHz bootloader (select 'Arduino Duemilanove w/ 328' within the Arduino software).
1. FTDI Basic Breakout 3.3/5V (Arduino Compatible)
2. USB Serial Light Adapter (Arduino Compatible)
Note: Compared with DFduino Pro Mini V1.2, this V1.3 reverses the pins of the programming interface.
Specification
  • DC input 5V up to 8V(power supply from the RAW pin)
  • DC input 5v(from VCC pin)
  • Bootloader: Arduino Pro/Pro Mini (5V, 16Mhz) w/ Atmega328
  • 5V regulator
  • Max 150mA output
  • ATmega328 running at 16MHz with external resonator (0.5% tolerance)
  • Low-voltage board needs no interfacing circuitry for popular 3.3V devices and modules (GPS, accelerometers, sensors, etc)
  • USB connection off board
  • Supports auto-reset
  • Over-current protected
  • Reverse polarity protected
  • Onboard Power and Status LEDs
  • Size:0.7x1.3" (18x33mm)
Documents
  • Schematic
  • Getting Started Tutorial
Shipping List
  • DFRduino Pro Mini V1.3 x1
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specification
  • DC input 5v(from VCC pin)
  • 5V regulator
  • Max 150mA output
  • USB connection off board
  • Supports auto-reset
  • Over-current protected
  • Reverse polarity protected
  • Size:0.7x1.3" (18x33mm)