Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 2K Linear (RV16AF-41-15R1-B2K-30H4) [discontinued]
Product image 5
Product image 6
ThisĀ Alpha 2K LinearĀ potentiometer is a two-in-one, good in a breadboard or with a panel. It's a fairly standard linear taper 2K ohm potentiometer, with a grippy shaft. It's smooth and easy to turn, but not so loose that it will shift on its own. We like this one because the legs are 0.2" apart with pin-points, so you can plug it into a breadboard or perfboard.Ā
This potentiometer has a round (not T18 or flattened) shaft that is nominally 6mm diameter (we measured 6.3mm with our calipers)
Resources
  • Datasheet
    Product Information
    Shipping & Returns
    Description
    Resources
    • Datasheet
      Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 2K Linear (RV16AF-41-15R1-B2K-30H4) [discontinued] | The Pi Hut