Alpha Dual-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 5K Audio (RV16A01F-41-15R1-A5K-30H4)
Product image 5
ThisĀ Alpha Dual-Gang 5KĀ AudioĀ potentiometer is a two-in-one potentiometer stack, for independent stereo control. It's an audio/log taper 5K potentiometer on each half, with one shared knob for both. It's smooth and easy to turn, but not so loose that it will shift on its own. We like this one because the legs are 0.2" apart with pin-points, so you can plug it into a perfboard.Ā
This potentiometer has a round (not T18 or flattened) shaft that is nominally 6mm diameter (we measured 6.3mm with our calipers)
Resources
  • Datasheet
    Description
    Resources
    • Datasheet
      Alpha Dual-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 5K Audio (RV16A01F-41-15R1-A5K-30H4) | The Pi Hut