Qualia Bare Driver Board for LP097QX1 Display [Discontinued]
Product image 1
Product image 2
Product image 3
The Qualia Retina driver board is a work of art (it was designed by resident engineer KTOWN). It's used in the Adafruit Qualia 9.7" DisplayPort Monitor Kit and we use the really awesome LT3754 as a 12-channel constant current driver with individual backlight string channel control. This gives the backlight perfect consistency over any usage or temperature range. A ATtiny85 handles the backlight dimming and soft on/off, so you can PWM the backlight over a range to get the look you want.
Technical Details
  • Dimensions: 45mm x 85mm / 1.8" x 3.4"
  • Mounting Holes Distance: 37mm x 77mm / 1.5" x 3"
  • Weight: 21g
Datasheets, EagleCAD PCB files, and CAD files in the tutorial
Product Information
Shipping & Returns
Description
Technical Details