12V Step-Up Voltage Regulator U3V40F12
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
This compact (0.6″×0.6″) switching step-up (or boost) voltage regulator from Pololu efficiently generates 12V from input voltages as low as 1.3V and handles continuous input currents up to 3.5A. (Note: minimum start-up voltage is 2.7 V, but it operates down to 1.3 V after that.) The pins have a 0.1″ spacing, making this board compatible with standard solderless breadboards and perfboards.
The regulators actively limit the instantaneous input currents to 9.5 A, and the input current can typically be as high as 4.5 A for several seconds before the thermal protection activates. Input currents of around 3.5 A can typically be maintained for many minutes without triggering thermal shutdown, though the actual performance depends on the input and output voltages as well as external factors such as ambient temperature and airflow.
Versions Available
The U3V40x family includes five versions with fixed output voltages ranging from 5V to 12V. The different versions of the board all look very similar, so the bottom silkscreen includes a blank space where you can add your own distinguishing marks or labels: